TTU Home CASNR HomeFaculty Expertise

Faculty Expertise

Recognizing the need for strengthening analytical skills of our baccalaureates, the College of Agricultural Sciences and Natural Resources at Texas Tech University has initiated an "Undergraduate Research Program" designed to prepare students to respond effectively to the complex, contemporary, and multidisciplinary issues of agricultural natural resources. To encourage research by undergraduates as an integral part of the education process, the Program offers a sequential two-course series (6 semester hours) in research methodology and practice. The Program provides undergraduates with formal training in the general principles of organizing, planning, designing, and conducting research, and in gaining experience in problem solving.

Faculty Expertise By Research Specialization

Adoption/Diffusion of Innovations
Steven Fraze (AEC)
Jonathan Ulmer (AEC)
Agribusiness Management
Benaissa Chidmi (AAEC)
Conrad Lyford (AAEC)
Sukant Misra (AAEC)
S. Mahfuzur Rahman (AAEC)
Kelly Lange (AAEC)
Agricultural Communications
Cindy Akers (AEC)
David Doerfert (AEC)
Erica Irlbeck (AEC)
Agricultural Education
Steven Fraze (AEC)
David Lawver (AEC)
Jonathan Ulmer (AEC)
Agricultural Industrial Organization
S. Mahfuz Rahman (AAEC)
Agricultural Industrial Organization
S. Mahfuz Rahman (AAEC)
Agricultural Marketing
S. Mahfuz Rahman (AAEC)
Amphibian Ecology
Kerry Griffis-Kyle (NRM)
Matthew Barnes (NRM)
Animal Behavior
John McGlone (AFS)
Kerry Griffis-Kyle (NRM)
Animal Health
Michael Ballou (AFS)
Anoosh Rakhshandeh (AFS)
Animal Health & Well-being
Guy Loneragan (AFS)
Michael Ballou (AFS)
Anoosh Rakhshandeh (AFS)
Michael Ballou (AFS)
Animal Nutrition
Michael Ballou (AFS)
Bradley Johnson (AFS)
Anoosh Rakhshandeh (AFS)
Carlos Villalobos (NRM)
Sara Trojan (AFS)
Jhones Sarturi (AFS)
Animal Welfare
Michael Ballou (AFS)
John McGlone (AFS)
Anoosh Rakhshandeh (AFS)
Applied Ecological Statistics
Blake Grisham (NRM)
Applied Statistics & Econometrics
Carlos Carpio (AAEC)
Olga Murova (AAEC)
Assisted Reproduction
Sam Prien (AFS)
Aquaculture
Reynaldo Patino (NRM)
Aquatic Ecology
Kerry Griffis-Kyle (NRM)
Allison Pease (NRM)
Beef Cattle Genetics
Michael Galyean (AFS)
Beef Cattle Management
Michael Galyean (AFS)
Bradley Johnson (AFS)
Sara Trojan (AFS)
Jhones Sarturi (AFS)
Beef Cattle Nutrition
Michael Galyean (AFS)
Bradley Johnson (AFS)
Sara Trojan (AFS)
Jhones Sarturi (AFS)
Biosolids
Carlos Villalobos (NRM)
Business Development & Policy
Dean Ethridge (PSS)
Byproducts
Jhones Sarturi (AFS)
Commodity Futures and Options
S. Mahfuz Rahman (AAEC)
Conservation Biology
Gad Perry (NRM)
Allison Pease (NRM)
Blake Grisham (NRM)
Robert Cox (NRM)
Matthew Barnes (NRM)
Cotton Economics
Sukant Misra (AAEC)
Darren Hudson (AAEC)
Dairy Nutrition and Management
Michael Ballou (AFS)
Dairy Products
Ronald (Max) Miller (AFS)
Desert Ecology
Kerry Griffis-Kyle (NRM)
Development Economics
S. Mahfuz Rahman (AAEC)
Olga Murova (AAEC)
Adam Martin (AAEC)
Ecology
Robert Cox (NRM)
Economic Development
Jaime Malaga (AAEC)
Olga Murova (AAEC)
Economic Feasibility Analysis
Emmett Elam (AAEC)
Marty Middleton (AAEC)
Olga Murova (AAEC)
Economics of Climate Change
S. Mahfuz Rahman (AAEC)
Electronic Media
Cindy Akers(AEC)
Empirical Industrial Organization
Benaissa Chidmi (AAEC)
Entomology
Robin Verble-Pearson (NRM)
Scott Longing (PSS)
Environmental DNA
Matthew Barnes (NRM)
Environmental Horticulture
Jyotsna Sharma (PSS)
Environmental Planning & Management
Aaron Benson (AAEC)
Michael Farmer (AAEC)
Samantha Kahl (NRM)
Epidemiology
Guy Loneragan (AFS)
Equine Behavior
Heidi Brady (AFS)
Farm & Ranch Management
Kelly Lange (AAEC)
Fiber Quality
Dean Ethridge (PSS)
Eric Hequet (PSS)
Finance
Phillip Johnson (AAEC)
Kelly Lange (AAEC)
Fire Ants
Brad Dabbert (NRM)
Mark Wallace (NRM)
Fire Ecology
Robin Verble-Pearson (NRM)
Fisheries
Allison Pease (NRM)
Food Microbiology/Safety
Mindy Brashears (AFS)
Alejandro Echeverry (AFS)
Food Processing & Preservation
Mark Miller (AFS)
Food Safety
Guy Loneragan (AFS)
Alejandro Echeverry (AFS)
Food Science & Safety
Mindy Brashears (AFS)
Leslie Thompson (AFS)
Alejandro Echeverry (AFS)
Forage Quality and Conservation
Jhones Sarturi (AFS)
Forages
Chuck West (PSS)
Forest Ecology
Clint Boal (NRM)
Forestry
Mark Wallace (NRM)
Gamebird Ecology
Blake Grisham (NRM)
Goats
Sam Jackson (AFS)
Grassland Ecology
Clint Boal (NRM)
Kerry Griffis-Kyle (NRM)
Blake Grisham (NRM)
Robert Cox (NRM)
Grazing Management
Carlos Villalobos (NRM)
Habitat Management
Robert Cox (NRM)
Herpetology
Gad Perry (NRM)
Samantha Kahl (NRM)
History of American Landscape
John Billing (LA)
Horticulture
Cynthia McKenney (PSS)
Thayne Montague (PSS)
Human Dimensions
Samantha Kahl (NRM)
Sohyun Park (LA)
Immunology
Michael Ballou (AFS)
Anoosh Rakhshandeh (AFS)
International Economics & Trade
Jaime Malaga (AAEC)
Olga Murova (AAEC)
International Trade & Development
Darren Hudson (AAEC)
Invasion Science
Matthew Barnes (NRM)
Law
Ron Phillips (AAEC)
Land-Use Planning
Michael Farmer (AAEC)
Samantha Kahl (NRM)
Landscape Architecture Construction
Charles Klein (LA)
 
Landscape Design
John Billing (LA)
Louis Mills (LA)
 
Landscape Planning
John Billing (LA)
Sohyun Park (LA)
Landscape & Urban Ecology
Sohyun Park (LA)
Livestock Economics
S. Mahfuz Rahman (AAEC)
Marketing
Benaissa Chidmi (AAEC)
Emmett Elam (AAEC)
Conrad Lyford (AAEC)
Jaime Malaga (AAEC)
Sukant Misra (AAEC)
Meat Science
Bradley Johnson (AFS)
Mark Miller (AFS)
Chance Brooks (AFS)
Muscle Biology
Chance Brooks (AFS)
Bradley Johnson (AFS)
Non-game Wildlife
Clint Boal (NRM)
Kerry Griffis-Kyle (NRM)
Non-Market Valuation
Michael Farmer (AAEC)
Plant & Fungal Genetics
Jyotsna Sharma (PSS)
Plant & Mycorrhizal Molecular Ecology
Jyotsna Sharma (PSS)
Plant Genetics
Dick Auld (PSS)
Mark Burow (PSS)
Robert Wright (PSS)
Wenwei Xu (PSS)
Plant Physiology
Cynthia McKenney (PSS)
Thayne Montague (PSS)
Policy
Darren Hudson (AAEC)
Eduardo Segarra (AAEC)
Michael Farmer (AAEC)
Adam Martin (AAEC)
Precision Agriculture
Stephan Maas (PSS)
Prescribed Fire
Carlos Villalobos (NRM)
Price & Demand Analysis
Emmett Elam (AAEC)
Darren Hudson (AAEC)
Jaime Malaga (AAEC)
Sukant Misra (AAEC)
Carlos Carpio (AAEC)
Production Economics
Phillip Johnson (AAEC)
Eduardo Segarra (AAEC)
Chenggang Wang (AAEC)
Olga Murova (AAEC)
Program Evaluation/Curriculum Development
David Lawver (AEC)
Jonathan Ulmer (AEC)
Quail
Brad Dabbert (NRM)
Rangeland Seeding
Robert Cox (NRM)
Regional Economics
Phillip Johnson (AAEC)
Regional Planning
Samantha Kahl (NRM)
Sohyun Park (LA)
Reproductive Physiology
Heidi Brady (AFS)
Reynaldo Patino (NRM)
Sam Prien (AFS)
Resource Economics
Aaron Benson (AAEC)
Michael Farmer (AAEC)
Phillip Johnson (AAEC)
Eduardo Segarra (AAEC)
Chenggang Wang (AAEC)
Research Methodology
Sukant Misra (AAEC)
Restoration Ecology
Robert Cox (NRM)
Risk Management
Phillip Johnson (AAEC)
Tom Knight (AAEC)
Eduardo Segarra (AAEC)
Road Ecology
Samantha Kahl (NRM)
Ruminal Metabolism
Jhones Sarturi (AFS)
Sheep
Sam Jackson (AFS)
Soils & Climatology
Stephan Maas (PSS)
Jennifer Moore-Kucera (PSS)
Spatial Analysis
Sohyun Park (LA)
Swine
John McGlone (AFS)
Swine Nutrition & Health
Anoosh Rakhshandeh (AFS)
Textile/Polymer Chemistry
Noureddine Abidi (PSS)
Textile Technology
Eric Hequet (PSS)
Therapeutic Riding
Heidi Brady (AFS)
Turfgrass Management
Joseph Young (PSS)
Turfgrass Science
Joseph Young (PSS)
Urban Design
Alon Kvashny (LA)
Urban Green Spaces
Sohyun Park (LA)
Urban Sustainability
Sohyun Park (LA)
Urban Wildlife
Mark Wallace (NRM)
Samantha Kahl (NRM)
Sohyun Park (LA)
Viticulture
Ed Hellman (PSS)
Water Economics/Policy
Aaron Benson (AAEC)
Phillip Johnson (AAEC)
Eduardo Segarra (AAEC)
Michael Farmer (AAEC)
Weed Science
Peter Dotray (PSS)
Wetland Ecology
Kerry Griffis-Kyle (NRM)
Wildlife Ecology
Clint Boal (NRM)
Brad Dabbert (NRM)
Kerry Griffis-Kyle (NRM)
Blake Grisham (NRM)
Wildlife Habitat
Mark Wallace (NRM)
Samantha Kahl (NRM)
Blake Grisham (NRM)