Texas Tech University
TTU HomeOffice of the Provost Councils, Committees, Centers, & Institutes Core Curriculum Committee

Core Curriculum Committee Membership

Steering Committee

Gary Elbow Chairperson  
David Roach Vice-Chairperson, Communication Studies  
Joaquin Borrego Psychology, Co-Chairperson, Multicultural Committee 2015
Michael Borshuk English, Chairperson, Humanities Committtee 2015
Fanni Coward Educational Psychology and Leadership, Co-Chairperson, Social and Behavioral Sciences Committee 2017
Keith Dye Music, Chairperson, Visual and Performing Arts Committee 2014
Catherine Epkins Psychology, Co-Chairperson, Social and Behavioral Sciences Committee 2015
Susan Lang English, Chairperson, Communication and Oral Communication Committee 2016
Jeff Lee Geosciences, Chairperson, Natural Sciences Committee 2015
Randy McBee History, Chairperson, American History Committee 2015
Gary Harris Mathematics, Chair, Mathematics and Logic Committee 2017
Mark McGinley Honors/Biological Sciences, Chairperson, Natural Sciences Committee 2015
Ex-Officio
Tess Barlow Unit Manager, Institutional Research
Jennifer S. Hughes Director, Office of Planning and Assessment
Patrick Hughes Associate Vice Provost of Undergraduate Education
Justin Louder Director, Ethics Center; Assistant Vice Provost for Distance Education
Garrett McKinnon Director, Official Publications
Audra Morse Associate Dean for Undergraduate Studies, Edward E. Whitacre Jr. College of Engineering
Craig Morton Office of Planning and Assessment
DaNay Phelps Senior Administrator, Community College and Transfer Relations
Marcus Tanner Program Director, Integrative Studies

Core Area Committees

Communications
Susan Lang English, Chairperson MS 3091 2016
Kathleen Gillis University Writing Center MS 3091 2017
Mark Gring Communication Studies MS 3083 2015
Jon Hufford Library MS 0002 2017
Thomas G. Kimball Community, Family and Addiction Services MS 1210 2016
Roger Saathoff Journalism and Electronic Media MS 3082 2016
Humanities
Michael Borshuk English, Chairperson MS 1013 2015
Kanika Batra English   2017
Anthony Qualin Classical and Modern Languages and Literatures (Russian) MS 2071 2016
Abigail Swingen History MS 1013 2017
Mark Webb Philosophy MS 3092 2015
Brian Zugay Architecture MS 2091 2017
Mathematics
Gary Harris Mathematics and Statistics, Chairperson MS 1042 2017
Emmett Elam Agricultural and Applied Economics MS 2132 2015
Rebecca Ortiz College of Education MS 1071 2017
Nelson Rushton Computer Science MS 3104 2015
Mark Webb Philosophy MS 3092 2015
David Weinberg Mathematics and Statistics MS 1042 2017
Natural Sciences
Jeff Lee Geosciences, Chairperson MS 1053 2015
Calvin Barnes Geosciences MS 1053 2016
Dominick Casadonte Chemistry and Biochemistry MS 1061 2016
David Lamp Physics MS 1051 2017
Mark McGinley Honors College/Biological Sciences MS 1017 2015
Thayne Montague Plant and Soil Science MS 1012 2017
Paul Pare Chemistry and Biochemistry MS 1061 2015
Leslie Thompson Animal and Food Sciences MS 2141 2015
Social and Behavioral Sciences
Individual and Group Behavior
Fanni L. Coward Educational Psychology and Leadership, Co-Chairperson MS 1071 2017
Catherine Epkins Psychology, Co-Chairperson MS 2051 2015
Bill Gustafson Personal Financial Planning MS 1210 2015
Brett Houk Sociology, Anthropology, and Social Work MS 1012 2016
Patricia Maloney Sociology, Anthropology, and Social Work MS 1012 2017
Eleanor Vonende Economics MS 1014 2015
American History
Randy McBee History, Chairperson MS 1013 2015
Gretchen Adams History MS 1013 2016
Sean Cunningham History MS 1013 2017
Barbara Hahn History MS 1013 2015
Miguel Levario History MS 1013 2016
Richard Verrone History MS 1013 2017
Government/Political Science
Dennis Patterson Political Science, Chairperson MS 1015 2017
John Barkdull Political Science MS 1015 2016
Hoon Lee Political Science MS 1015 2015
Gregg Murray Political Science MS 1015 2017
Toby Rider Political Science MS 1015 2016
Visual and Performing Arts
Keith Dye Music, Chairperson MS 5060 2014
Kevin Chua Art History MS 2081 2015
Kyla Olson Theatre and Dance MS 2061 2017
Robert Peaslee Journalism and Electronic Media MS 3082 2016
Paul Reinsch Theatre and Dance MS 2061 2017
Alan Shinn Music MS 2033 2015
Victoria Surliuga Classical and Modern Languages and Literatures MS 2071 2017
Multicultural
Joseph Aranha Architecture MS 2091 2015
Joaquin Borrego Psychology, Co-Chairperson MS 2051 2015
Constance Cortez Art History MS 2081 2015
Jobi Martinez Cross-Cultural Academic Advancement Center MS 5065 2015
Juan Munoz Curriculum and Instruction MS 1071 2015
Jon Ulmer Agricultural Education and Communication MS 2131 2015
Aliza Wong Honors College/History MS 1017 2017
Technology and Applied Sciences**
Steven Crooks Curriculum and Instruction, Chairperson MS 1071  
Glenn Cummins Journalism and Electronic Media MS 3082  
Phillip Flamm Rawls College of Business Administration MS 2101  
Steven Fraze Agricultural Communication and Education MS 2131  

**Inactive since fall 2012.