Texas Tech University.
TTU Home Staff Senate Home

Committees for 2007-2008

Executive Board

Nominations

Elections

Grievance

Bylaws and Constitution

Communications/Public Relations

Issues

Scholarship

Technology

Other Committees

 

Executive Board

Position Member
President Kathy Nordstrom
President Elect Ron Nail
Treasurer Michelle Kiser
Secretary Sharon Yeates
Past President Rebecca Owens
Parliamentarian Ryan Scheckel
Historian Marlene Kenady
Administration EEO Linda Jackson
Professional EEO Marlene Kenady
Clerical EEO Becky Evans
Technical EEO Randal Lacy
Service EEO Mary Harris
Crafts/Trades EEO Vacant
Nominations Committee Chair Patti Perkins
Bylaws & Constitution Committee Chair Michael Glass
Communications & Public Relations Committee Chair Amy Boren
Elections Committee Chair Donna Burt
Grievance Committee Chair Carla Cavender
Issues Committee Chairs Janet Veal and Chris Leisinger
Scholarship Committee Chair Jessica Carrillo
Technology Committee Chair Tony Rando

 

Nominations

Position Member
Chair Patti Perkins
Administration Chris Leisinger
Professional Tony Rando
Clerical Sammy Arguello
Technical Audrey Pekowski
Crafts/Trades Steve Allsup
Sevice Alicia Marez
Others Judy Hunter

 

Elections

Position Member
Clerical Donna Burt (Chair)
Administration Len Markham
Professional Mary Elkins
Technical Judy Easterwood
Crafts/Trades Steve Allsup
Service vacant
Others Larry Burks, Judy Hunter

 

Grievance

Position Member
Professinal Carla Cavender (Chair)
Administration Gary Johnson
Clerical Melanie Chaffin-Poeling
Technical Amy Boren
Crafts/Trades Kevin Tunnell
Service Frank McEnroe
Other David, Naugher, Maria Vega

 

Bylaws and Constitution

Members
Michael Glass (Chair)
Shannon L. Crossland
Michelle Kiser
Ryan Scheckel
Linda Gregston

 

Communications/Public Relations

Members
Amy Boren (Chair)
Mary Elkins
Deven Patel
Dawn Moreno
Janie Landin Ramirez
Becky Evans
Michael Gellner
Sheryl Epperson
Randy Smith
Marlene Kenady (Historian)

 

Issues

Members
Chris Leisinger (Co-Chair)
Janet Veal (Co-Chair)
Pam Tipton
Daniel Perez
Linda Jackson
Ashley Arenivas
Melanie Chaffin-Poeling
Virginia Downs
Carla Cavender
Ryan Scheckel
Michael Glass
Sharon Yeates

 

Scholarship

Members
Jessica Carrillo (Chair)
Janet Veal
Pam Tipton
Len Markham
Kathy Smith
Greta Cullers
Sammy Arguello
Marcia Kawecki
Donna Rogers

 

Technology

Members
Tony Rando (Chair)
Shannon L. Crossland
Deven Patel
Michael Glass
Amy Boren

 

Other Committees

Child Care Committee
Michelle Kiser
Melanie Chaffin-Poeling
Chris Leisinger

 

University Discipline Committee
Michelle Kiser
Randal Lacy
Greta Cullers
Marlene Kenady
Judy Hunter

 

Code of Student Conduct Review Committee
Kathy Nordstrom

 

University Parking Committee
John Brocklehurst
Audrey Pekowski
Larry Burks
Judy Hunter
University Disciplinary Appeals Committee
Shannon L. Crossland
Gary Johnson
Randy Smith

 

Strategic Planning Council
Marlene Kenady
Kathy Nordstrom
Kathy Smith