Texas Tech University

Barnie E. Rushing Jr.
Faculty Distinguished Research Award

List of Award Recipients 1976-Present

2013-2014 Darren Hudson
(Social Science/Humanities/Creative Arts disciplines)
Agricultural and Applied Economics College of Agricultural Sciences and Natural Resources
  Jingyu Lin
(STEM)
Electrical and Computer Engineering Whitacre College of Engineering
2012-2013 Genaro Perez
(Social Science/Humanities/Creative Arts disciplines)
Classical & Modern Languages & Literatures Home College of Arts & Sciences
  Bill Poirier
(STEM)
Chemistry & Biochemistry College of Arts & Sciences
2011-2012 Patricia DeLucia
(Social Science/Humanities/Creative Arts disciplines)
Psychology College of Arts & Sciences
  Eric Hequet
(STEM)
Plant & Soil Sciences College of Agricultural Sciences & Natural Resources
2010-11 Hongxing Jiang Electrical and Computer Engineering College of Engineering
2009-10 Julian Spallholtz Nutrition, Hospitality, and Retailing College of Human Sciences
2008-09 Ron Chesser Biological Sciences College of Arts & Sciences
2007-08 Sindee Simon Chemical Engineering College of Engineering
2006-07 Linda Allen Mathematics & Statistics College of Arts & Sciences
2005-06 David Nes Chemistry & Biochemistry College of Arts & Sciences
2004-05 Valery Levitas Mechanical Engineering College of Engineering
2003-04 David Knaff Chemistry & Biochemistry College of Arts & Sciences
2002-03 Kishor Mehta Wind Engineering College of Engineering
2001-02 Sunanda Mitra Electrical & Computer Engineering College of Engineering
2000-01 Vivien Allen Plant & Soil Science College of Agricultural Sciences & Natural Resources
1999-2000 Frits Ruymgaart Mathematics & Statistics College of Arts & Sciences
1998-99 Michael Willig Biological Sciences College of Arts & Sciences
1997-98 James R. McDonald Civil Engineering College of Engineering
1996-97 Thomas Baker Law School of Law
1995-96 Walter McDonald English College of Arts & Sciences
1994-95 Richard Bartsch Chemistry & Biochemistry College of Arts & Sciences
1993-94 Janet W. Perez Classical & Modern Languages & Literatures College of Arts & Sciences
1992-93 Clyde F. Martin Mathematics College of Arts & Sciences
1991-92 James G. Hunt Business Administration College of Business
1990-91 Purnendu K. Dasgupta Chemistry & Biochemistry College of Arts & Sciences
1989-90 Rodney L. Preston Animal Science College of Agricultural Sciences & Natural Resources
1988-89 Robert J. Baker Biological Sciences College of Arts & Sciences
1987-88 Henry Wright Range & Wildlife Management College of Agricultural Sciences & Natural Resources
1986-87 Shelby Hunt Business Administration College of Business
1985-86 John F. Walkup Electrical Engineering College of Engineering
1984-85 J. Knox Jones, Jr. Biological Sciences College of Arts & Sciences
1983-84 William J. Conover Business Administration College of Business
1982-83 Henry J. Shine Chemistry College of Arts & Sciences
1981-82 M. M. Ayoub Industrial Engineering College of Engineering
1980-81 Eric Bolen Range & Wildlife Management College of Agricultural Sciences & Natural Resources
1979-80 Magne Kristiansen Electrical Engineering College of Engineering
1978-79 Pill-Soon Song Chemistry College of Arts & Sciences
1977-78 Richard Saeks Electrical Engineering College of Engineering
1976-77 Henry Wright Range & Wildlife Management College of Agricultural Sciences & Natural Resources