Faculty, Staff, and Student Awards

                 

The faculty, staff, and students of the Whitacre College of Engineering frequently achieve noteworthy accomplishments in the pursuit of academic excellence. Therefore, the college and university have established awards that recognize excellence in teaching, research, and scholarship.

The following is a listing of recent awards that Whitacre College of Engineering faculty, staff, and students have received.

Awards Listing

 

Faculty Awards

George T. and Gladys Abell-Hanger Faculty Awards

Award Year Recipient
2012-2013 Rajesh Khare
2011-2012 Bill Lawson
2010-2011 Hamed Sari-Sarraf
2009-2010 Stephen Ekwaro-Osire
2007-2008 Sanjaya Senadheera
2005-2006 Tanja Karp
2004-2005 Brian Nutter
2003-2004 Priyantha Jayawickrama
2002-2003 Thomas Krile
2001-2002 Heyward Ramsey
2000-2001 Kenneth Rainwater
1999-2000 Milton Smith
1998-1999 Osamu Ishihara
1996-1997 Thomas Krile
1995-1996 Herbert Carper
1994-1995 Douglas Gransberg
1993-1994 Magne Kristiansen
1992-1993 Atila Ertas
1991-1992 Charles L. Burford
1990-1991 Ralph Heyward Ramsey
1989-1990 William J. Kolarik
1988-1989 Kenneth A. Rainwater
1987-1988 Darrell L. Vines
1986-1987 Willliam M. Portnoy

Dr. Charles L. Burford Faculty Award

Award Year Recipient
2012-2013 Sang-Wook Bae
2011-2012 Harvinder Gill
2010-2011 Mohammad Saed
2009-2010 Ayrton Bernussi
2008-2009 George Gray
2007-2008 Sudqi Alayyan
2005-2006 Stephen Ekwaro-Osire
2004-2005 Priyantha Jayawickrama
2003-2004 Michael Giesselmann
2002-2003 James Dickens
2001-2002 Scott Frailey
2000-2001 Mario Beruvides
1999-2000 Thomas Krile
1998-1999 Jerry Dunn
1996-1997 James Lawrence
1995-1996 William R. (Randy) Burkett
1994-1995 Marion O. Hagler
1993-1994 Michael G. Giesselmann
1991-1992 Micheal E. Parten
1990-1991 Marvin J. Dvoracek
1989-1990 Raghu Narayan
1988-1989 Raymond E. Desrosiers
1987-1988 Ming-Chien Chyu

Butler Distinguished Educator Fellow

Award Year Recipient
2011-2014 Tanja Karp

Lockheed Martin Excellence in Teaching Award

Award Year Recipient
2012-2013 Micah Green
2011-2012 Stephen Bayne
2010-2011 Ayrton Bernussi
2009-2010 Tanja Karp
2007-2008 Timothy Dallas
2006-2007 Lenore Dai
2005-2006 Mohammad Saed
2004-2005 Javad Hashemi
2003-2004 Thomas Trost
2002-2003 Tanja Karp
2000-2001 Uzi Mann
1999-2000 Sudqui Alayaan
1998-1999 David Thompson
1997-1998 John Antronio
1996-1997 Edward E. Anderson
1995-1996 Mica Endsley
1994-1995 Sunanda Mitra
1993-1994 Mohamed M. Ayoub
1992-1993 Thomas F. Krile
1991-1992 Milton L. Smith
1990-1991 Louis J. (Jack) Powers

Halliburton Teaching Excellence Award

Award Year Recipient Award
2010-2011 Siva Vanapalli Halliburton Award for Excellence
2009-2010 Michael Giesselmann Halliburton Award for Excellence
2008-2009 Hamed Sari Saraf Halliburton Award for Excellence
2007-2008 Darryl James Halliburton Award for Excellence
2006-2007 Ralph Heyward Ramsey Halliburton Award for Excellence
2000-2001 Karlene Hoo Halliburton Award for Excellence
1999-2000 Surya Liman Halliburton Award for Excellence
1998-1999 Lloyd Heinze Halliburton Award for Excellence
1995-1996 John Antonio
Michael Giesselmann
Donald Gustafson
Duane Jordan
Thomas Krile
H. Scott Norville
Milton Smith
David Thompson
C.V.G Vallabhan
Theodore Wiesner
Halliburton Award for Excellence
1994-1995 Mario Beruvides
Robert Bethea
Herbert Carper
John J. Day
Hubert R. Heichelheim
Raghu S. Narayan
R. Russell Rhinehart
John Walkup
Halliburton Award for Excellence
1993-1994 Donald Bagert
John Borrelli
Kwong Chao
Mica Endsley
William Kolarik
Hua Li
Nancy VanCleave
Donald Wunsch
Halliburton Award for Excellence
1992-1993 Jaime Garcia Cardenas
Javid Hashemi
Kristiansen Magne
Surya Lima
Jose Macedo
David Mehrl
Edgar O'Hair
H. Scott Norville
Jahan Rasty
Hong Zhang
Halliburton Award for Excellence
1991-1992 Mary C. Baker
Ming Chyu
Jerry R.Dunn
Michael G. Giesselmann
Osamu Ishihara
Hermann Krompholz
James H. Lawrence
J. Walt Oler
Harry W. Parker
Travis L. Simpson
Halliburton Award for Excellence
1990-1991 Rober M. Bethea
Herbert J. Carper
Billy J. Claborn
Mica Endsley
David L. Ernst
Atila Ertas
Timothy T. Maxwell
Lloyd V. Urban
Kent W. Wray
Halliburton Award for Excellence
1989-1990 Clifford B. Feder
James M. Gregory
Hubert R. Heichelheim
Thomas F. Krile
H. Scott Norville
Sivapathasund A. Parameswaran
Jahan Rasty
Robert Russelll Rhinehart
Fred Senatore
Lloyd V. Urban
Halliburton Award for Excellence
1988-1989 Edward Anderson
John R. Bradford
Jaime F. Cardenas
Ming Chyu
James M. Gregory
Marion O. Hagler
Ernst W. Kiesling
William J. Kolarik
Carlon S. Land
James R. McDonald
James Riggs
Milton Smith
Thomas F. Trost
C.V.G. Vallabhan
Klaus Zieher
Halliburton Award for Excellence
1987-1988 M. M. Ayoub
Steven R. Beck
Charles Burford
Erol Emre
Michael Giesselmann
Jesse C. Jones
Kishor Mehta
J. Walt Oler
Kenneth Rainwater
James B. Riggs
W. P. Vann
Halliburton Award for Excellence
1988 Timothy T. Maxwell
Edward Anderson
Marion O. Hagler
George Washington University/Deming Seminar
Halliburton Award for Excellence
1986-1987 M. M. Ayoub
Robert M. Bethea
Atila Ertas
Osamu Ishihara
Timothy T. Maxwell
Kishor C. Mehta
Micheal E. Parten
Kenneth A. Rainwater
R. Russell II Rhinehart
Mihai A. Vasilache
Halliburton Award for Excellence
1985-1986 Robert M. Bethea
John Borrelli
Richard A. Dudek
Clifford B. Fedler
James M. Gregory
Charles G. Guffey
H. R. Heichelheim
Raouf Ibrahim
James R. McDonald
Tom B. Stenis
James L. Smith
Micheal E. Parten
Sunanda Mitra
Halliburton Award for Excellence

Ed and Linda Whitacre Faculty Fellow

Award Year Recipient
2014-2017 Xinzhong Chen
2013-2016 Shiren Wang
2011-2014 Yangzhang Ma
2009-2012 Raj Khare
2008-2011 Michelle Pantoya
2007-2010 Andrew Jackson

Whitacre Research Awards

Award Year Excellence in Research Excellence in Research Growth in Research
2013-2014 Ranadip Pal Changzhi Li Harvinder Gill
2012-2013 Hongchao Liu Ronald Hedden Micah Green
2011-2012 Xinzhong Chen Siva Vanapalli  
2010-2011 Yu Zhuang Moon Won James Yang
2009-2010 Audra Morse Hamed Sari-Sarraf Tim Dallas
2008-2009 Jordan Berg Andreas Neuber Ayrton Bernussi
2007-2008 Lenore Dai Yangzhang Ma Brandon Weeks

President’s Excellence in Teaching Award (University Award)

Award Year Recipient
2013-2014 William D. Lawson
2012-2013 Andrew Jackson
2011-2012 Ranadip Pal
2010-2011 Richard Gale
2009-2010 Audra Morse
2008-2009 Brian Nutter
2007-2008 Mohammad Saed
2006-2007 Timothy Dallas
2005-2006 Theodore Wiesner
2004-2005 Chris Letchford
2003-2004 Hamed Sari Sarraf
2002-2003 Mohammad Saed
2000-2001 Thomas Trost
1999-2000 Darrel Vines
1998-1999 Scott Frailey
1997-1998 Javad Hashemi
1996-1997 Michael Parten
1995-1996 Donald Bagert
1994-1995 Michael Giesselmann
1993-1994 Duane Jordan
1992-1993 William Pennington Vann
1991-1992 Atila Ertas
1990-1991 John Bradford
1989-1990 Kenneth Rainwater
1988-1989 Milton Smith

Texas Tech Alumni Association New Faculty Award (University Award)

Award Year Recipient
2013-2014 Stephen Morse
2012-2013 Micah Green
2011-2012 Changzhi Li
2010-2011 James Yang
2009-2010 William Lawson
2008-2009 Tim Matis
2007-2008 James Simonton
2006-2007 Iris Rivero
2005-2006 Audra Morse
2004-2005 Lenore Dai
2003-2004 Sanjaya Senadheera
2002-2003 John Kobza
2000-2001 Hamed Sari Sarraf
1999-2000 Stephen Ekwaro-Osire
1998-1999 Jordan Berg
1997-1998 Mario Beruvides
1996-1997 David Thompson
1995-1996 Jeffrey Woldstad
1993-1994 Javad Hashemi
1992-1993 Priyantha Jayawickrama
1991-1992 Mica Endsley
1990-1991 Mary Baker
1989-1990 Michael Giesselman
1988-1989 Ming Chyu

Barnie E. Rushing Jr. Faculty Distinguished Research Award (University Award)

Award Year Recipient
2013-2014 Jingyu Lin
2010-2011 Hongxing Jiang
2007-2008 Sindee Simon
2004-2005 Valery Levitas
2002-2003 Kishor Mehta
2001-2002 Sunanda Mitra
1997-1998 James R. McDonald
1985-1986 John F. Walkup
1981-1982 M. M. Ayoub
1979-1980 Magne Kristiansen
1977-1978 Richard Saeks

Competitive Texas Tech Awards

Award Year Recipient Award
2013-2014 Siva Vanapalli Chancellor's Council Distinguished Research Award
2012-2013 James Yang Chancellor’s Council Distinguished Research Award
2012-2013 Michelle Pantoya Outstanding Researcher Award
2011-2012 Brandon Weeks Chancellor’s Council Distinguished Research Award
2010-2011 Audra Morse Chancellor’s Council Distinguished Teaching Award
2009-2010 Ed Anderson Chancellor’s Council Distinguished Teaching Award
2009-2010 James Smith Presidents Academic Achievement Award
2007-2008 Michael Giesselmann Presidents Academic Achievement Award
2005-2006 James Dickens Chancellor’s Council Distinguished Research Award
2004-2005 Tanja Karp Spencer A. Wells Faculty Award
2004-2005 Audra Morse Hemphill-Wells New Professor – Excellence in Teaching Award
1999-2000 Milton Smith President's Academic Achievement Award
1998-1999 H.Scott Norville El Paso Energy Foundation Faculty Achievement Award
1998-1999 Clifford Fedler Spencer A. Wells Faculty Award
1997-1998 Ernst Kiesling El Paso Energy Foundation Faculty Achievement Award
1996-1997 Atila Ertas President's Academic Achievement Award
1994-1995 John Walkup El Paso Energy Foundation Faculty Achievement Award
1993-1994 John Walkup President's Academic Achievement Award
1991-1992 Magne Kristiansen President's Academic Achievement Award
1991-1992 Mary Baker New Professor-Excellence in Teaching Award

 

Staff Awards

Orval Leroy Lewis Award

Award Year Recipient
2012-2013 Mary Beth Abernathy
2012-2013 Elizabeth Capps
2011-2012 Mysti Digby
2011-2012 Jamie Perez
2010-2011 Glenna Andrews
2010-2011 Margie Ceja
2009-2010 Patricia Harper
2009-2010 Miguel Hinojosa
2008-2009 Derek Birkenfeld
2008-2009 Issac Mora
2007-2008 Carmen Hernandez
2007-2008 Debbie Starcher
2006-2007 Tonette Rittenberry
2006-2007 Jan Hudson
2005-2006 Joe McInerney
2005-2006 Pearl Trevino

Matador Award

Award Year Recipient
2012-2013 Elizabeth Capps
2012-2013 Dr. Juliusz Warzywoda
2011-2012 Linda Whitebread

Masked Rider Award

Award Year Recipient
2012-2013 Mysti Digby

President's Award of Excellence

Award Year Recipient
2012-2013 Julie Farley

Chancellor's Award of Excellence

Award Year Recipient
2012-2013 Glenna Andrews

Chancellor's Colonel Rowan Award for Execution

Award Year Recipient
2013-2014 Debbie Starcher
2012-2013 Jeff Sammons
2011-2012 Brad Thornhill

Top Techsan Award

Award Year Recipient
2012-2013 Margaret "Margie" Ceja
2012-2013 Beccy Hambright
2012-2013 Shannon Hutchison
2010-2011 Glenna Andrews

 

Student Awards

James A. "Jim" McAuley Distinguished Engineering Student Award

Award Year Recipient Major
2013-2014 Amber Helm ChE
2012-2013 Sean Miller ME
2011-2012 Daniel Disser PE
2010-2011 Joelle Fuhrmann EnvE
2009-2010 Amber Marie Lubbers ME
2008-2009 Nicole Davis PE
2007-2008 Travis Turnbull ME
2006-2007 Dana Rosenbladt ME
2005-2006 Bobby Joe Mojica ME
2004-2005 Phillip Nathan Beverly EE
2003-2004 Nicholas James Johnson EE
2002-2003 Jennifer Gena Ries ME
2001-2002 Kevin Andrew Kerr ME
2000-2001 Adam B. Nims ET