Texas Tech University

Previous Alumni Association Award Winners

Hershell L. Barnes Ambassador Award

The Honorable Rob Hofmann '95, 452nd District Court, Mason, Texas

Daniel H. Benson Public Service Award

Steven R. Miears '83, Steven R. Miears, P.C., Grapevine, Texas

G.O.L.D. Award

Whitney S. Ellis '12, Stubbeman, McRae, Sealy, Laughlin & Browder, Inc., Midland, Texas

Konstantin N. Parkhomenko '10, CenterPoint Energy, Inc., Houston, Texas

Rising Star Award

The Honorable C. Michael Davis '08, District Judge, 369th District Court, Palestine, Texas

Outstanding Service Awards

The Honorable James Wesley Hendrix, District Judge, Northern District of Texas, Lubbock, Texas

Hershell L. Barnes Ambassador Award

Alan Bojorquez '96, Bojorquez Law Firm, PC, Austin, Texas

Daniel H. Benson Public Service Award

The Honorable Mark Greenberg '88, County Court at Law 5, Dallas, Texas

D. Murray Hensley Service Award

Drew Robertson '15, Kane Russell Coleman Logan PC, Dallas, Texas

G.O.L.D. Award

Brandon Beck '12, Office of the Federal Public Defender for the Northern District of Texas, Lubbock, Texas

Rising Star Award

Allison Clayton '07, The Innocence Project of Texas, Lubbock, Texas

Outstanding Service Awards

Lubbock Private Defenders Office

Hershell L. Barnes Ambassador Award

Jason N. Jordan '11, Haynes and Boone, LLP, Dallas, Texas

Daniel H. Benson Public Service Award

Judge E. Scott Frost '87, United States District Court, Northern District of Texas, Abilene, Texas

D. Murray Hensley Service Award

Wendy-Adele Humphrey '01, Texas Tech University School of Law, Lubbock, Texas

G.O.L.D. Award

Brandon Lipps '09, U.S. Department of Agriculture's Food, Nutrition, and Consumer Services, Washington, D.C.

Rising Star Award

Kimberly Houston '04, Liberty Mutual Group Inc., Plano, Texas

Outstanding Service Awards

Mountain States Legal Foundation, Lakewood, Colorado

Bob Black Bar Leaders Award

Cory Clements '14, Abilene Young Lawyers Association

Margo A. Fox '00, Williamson County Bar Association

Wendy-Adele Humphrey '01, Lubbock Area Bar Association

Christopher L. Jensen '96, Amarillo Area Bar Association

Sara Marie Johnson '08, Lubbock Criminal Defense Lawyers Association

Kristina Nadine Kastl '99, Texas Women Lawyers

Justin Kiechler '08, Lubbock County Young Lawyers Association

Derek Lee Montgomery '06, 32nd Judicial District Bar Association

Douglas Glenn Montgomery '12, Hays-Caldwell County Young Lawyers Association

Stephanie Rae Newell '01, Bell County Bar Association

Brad Wesley Odell '08, West Texas Bankruptcy Bar Association

David W. Starnes '84, Jefferson County Bar Association

John Durham Warren '03, Cooke County Bar Association

Garrett Lee Wilson '06, Medina County Bar Association

Hershell L. Barnes Ambassador Award

Sean M. Buckley '13, Bourland, Wall & Wenzel, P.C., Fort Worth, Texas

Judge Craig Smith '77, District Judge, 192nd District Court, Dallas, Texas

Daniel H. Benson Public Service Award

Merinda K. Condra '96, The Condra Law Firm & Generation Covenant, Lubbock, Texas

Christy Jack '91, Varghese Summersett PLLC, Fort Worth, Texas

D. Murray Hensley Service Award

Shery Kime-Goodwin '94, Office of the Federal Public Defender, Lubbock, Texas

G.O.L.D. Award

Andrew Cates '07, Texas Nurses Association, Austin, Texas

Benjamin G. Robertson '12, Santoyo Moore Wehmeyer P.C., San Antonio, Texas

Barrett Thomas ‘08, Blanchard & Thomas, LLP, Waco, Texas

Rising Star Award

Raymond Baeza '10, Farmers Insurance, El Paso, Texas

Ryan Calvert '02, Brazos County District Attorney's Office, Bryan, Texas

Emma Cano '02, Jefferson Cano, San Antonio, Texas

Outstanding Service Awards

Cotton, Bledsoe, Tighe & Dawson, Midland, Texas

Spurs Sports and Entertainment, San Antonio, Texas

Bob Black Bar Leaders Award

Chris A. Antcliff '95, El Paso Bar Association

Kyra K. Blankenship '94, South Plains Trial Lawyers Association

Shane Brooks '07, Amarillo Area Young Lawyers Association

Michael Davis '08, Anderson County Bar Association

Steven M. Denny '00, Panhandle Criminal Defense Lawyers Association

Judge Mary Ellen W. Hicks '74, Black Women Lawyers Association of Tarrant County

Judge Mark Hocker '98, Lubbock Area Bar Association

Scotty Holloman '83, State Bar of New Mexico

Taly Jacobs '10, Lubbock Criminal Defense Lawyers Association

Kimberly P. Killebrew '92, Collin County Women's Lawyers Association

John E. Mitchell '93, Texas Aggie Bar Association

Bradford L. Moore '77, Brownfield Bar Association

Austin L. Ramsey '12, Midland County Bar Association

Lee Ann Reno '94, Amarillo Area Women's Bar Association

Traci Siebenlist '09, Lubbock County Young Lawyers Association

Max R. Tarbox '76, West Texas Bankruptcy Bar Association

JJ Wells '12, Hays-Caldwell County Young Lawyers Association

Hershell L. Barnes Ambassador Award

Jerry V. Beard '77, Assistant Federal Defender—Northern District of Texas, Dallas

Diana M. Valdez '04, Law Offices of Diana Macias Valdez, PLLC, El Paso

Judge Melody M. Wilkinson '88, State District Judge, 17th District Court, Fort Worth

Daniel H. Benson Public Service Award

Margaret F. Leachman '90, District Criminal Chief, U.S. Attorney's Office, Western District of Texas, San Antonio

D. Murray Hensley Service Award

Dr. Brie E. Sherwin '01, Texas Tech University School of Law, Lubbock

G.O.L.D. Award

John D. Beck '10, Hogan Lovells US, LLP, New York City

Elizabeth G. Hill '12, Craig, Terrill, Hale & Grantham LLP, Lubbock

Rising Star Award

Anna M. McKim '01, Field, Manning, Stone, Hawthorne & Aycock P.C., Lubbock

Representative Andrew S. Murr '03, Texas House of Representatives, District 53, Junction

R. Dale Smith '02, Assistant Criminal District Attorney, Tarrant County, Fort Worth

Outstanding Service Awards

C. Richard "Dick" Baker, Texas Tech University School of Law, Lubbock

Gardere, Wynne, Sewell, LLP, Dallas

Kelly, Hart, & Hallman, LLP, Fort Worth

Bob Black Bar Leaders Award

Jimmy Allen Ashby '70, Palo Pinto County Bar Association, Mineral Wells

Jacob Austin Blizzard '10, Abilene Young Lawyers Association, Abilene

Tina Denise Davis-Rincones '00, Hale County Bar Association, Plainview

Javier Garcia Espinoza '02, San Antonio Trial Lawyers Association, San Antonio

Andrew John Hefferly '11, Washington County Bar Association, Brenham

Jack O. Herrington '73, Red River County Bar Association, Clarksville

Sarah Gwynne Hoffman '10, Denton County Young Lawyers Association, Denton

David Timothy Lanehart '87, South Plains Trial Lawyers Association, Lubbock

Megan Britni Myers '08, Abilene Bar Association, Abilene

Olivia Leigh Erwin Neu '12, Cooke County Bar Association, Gainesville

Blair Saylor Oscarsson '06, Amarillo Young Lawyers Association, Amarillo

Gabriel Steven Perez '08, Border Bankruptcy Bar Association, El Paso

Penny R. Phillips '92, Plano Bar Association, Plano

Sarah Abigail Russell '07, Collin County Young Lawyers Association, McKinney

Thomas Franklin Sellers '13, Lubbock Criminal Defense Lawyers Association, Lubbock

John William Shanklin, II '12, West Texas Bankruptcy Bar Association, Lubbock

Levi Trevor Siebenlist '09, Lubbock County Young Lawyers Association, Lubbock

Dusty Joe Stockard '00, Amarillo Area Bar Association, Amarillo

John Bennett Strong '06, Tarrant County Probate Bar Association, Fort Worth

John D. Talley '83, Panhandle Criminal Defense Lawyers Association, Amarillo

Diana Macias Valdez '04, El Paso Women's Bar Association, El Paso

Jeremiah David Williams '01, Williamson County Bar Association, Round Rock

Hershell L. Barnes Ambassador Award

Doug Atnipp '85, Greenberg Traurig, Houston

Janna Clarke '84, Smith & Jennings, P.C., Fort Worth

Daniel H. Benson Public Service Award

Judge Judy Parker '85, County Court at Law #3, Lubbock

Mike Truesdale '94, Law Office of Michael S. Truesdale PLLC, Austin

D. Murray Hensley Service Award

Robert Withers '10, Withers & Withers P.C., Dallas

G.O.L.D. Award

Representative Dustin Burrows '05, McCleskey, Harriger, Brazill & Graf, Lubbock

Amy Hardberger '05, Asst. Prof., St. Mary's University School of Law, San Antonio

LaKeisha Forte Wells '06, Stafford Barrow, PLLC, Dallas

Rising Star Award

Cottie Miles '97, Martin & Drought, P.C., San Antonio

Dylan Drummond '03, K&L Gates, LLP, Austin

Ty Wood '06, Attorney at Law, Colorado City

Outstanding Service Awards

7th Court of Appeals, Amarillo

Texas Association of Counties, Austin

Judge Lesa Arnold, County Judge, Dickens County

Dykema Cox Smith, San Antonio

Judge William “Bill” Shaver (posthumously), Lubbock

Bob Black Bar Leaders Award

Nicholas Edward Arrott, II '09, Abilene Bar Association, Abilene

Timothy Drew Newsom '92, Amarillo Area Bar Association, Amarillo

Erick Lee Lucio '05, Cameron County Young Lawyers Association, Brownsville

Justin Elliott Reed '05, Cen-Tex Bar Association, Mexia

Monica Lira Bravo '07, Dallas Hispanic Bar Association, Dallas

Daniel Franklin Abasolo '10, Denton County Young Lawyers Association, Denton

Michael Kirk Mathis '98, Eastern District Of Texas Bar Association, Lufkin

Amber Lauren James '08, Ector County Young Lawyers Association, Odessa

Claudio G. Flores, Jr. '95, El Paso Family Law Bar Association, El Paso

Jeremy Mark Derington '05, Erath County Bar Association, Stephenville

Daniel Nesbitt Maclemore, IV '02, Federal Bar Association - Waco Chapter, Waco

Jody Lynn Myatt '02, Hale County Bar Association, Plainview

Kyle Wayne Maysel '84, Hays County Bar Association, San Marcos

Anna Marie Warren Mckim '01, Lubbock Area Bar Association, Lubbock

Andrew Bradley Curtis '07, Lubbock Area Young Lawyers Association, Lubbock

Elizabeth Geary Hill '12, Lubbock County Women's Bar Association, Lubbock

David Martin Diaz '99, Mesquite Bar Association, Dallas

Danny Razo '03, Mexican American Bar Association Of Texas, El Paso

Robert Shaun Rainey '11, Midland County Young Lawyers Association, Midland

Mike Alan Smiddy '76, Palo Pinto County Bar Association, Mineral Wells

Scott Warren Johnson '80, Reeves County Bar Association, Pecos

Minerva Garza '00, Starr County Bar Association, Rio Grande City

Michael J. Henry '81, Tarrant County Bar Association, Fort Worth

Jason Lee Horton '03, Texarkana Bar Association, Texarkana

Hershell L. Barnes Ambassador Award

Barbara Ellis '94, Austin

Cecilia Morgan '77, Dallas

Laura Pratt '09, Lubbock

Daniel H. Benson Public Service Award

Greg Fouratt '95, Santa Fe, New Mexico

The Honorable James R. Jordan '77, Dallas

The Honorable Cathleen Parsley '81, Austin

Lee Parsley '89, Austin

D. Murray Hensley Service Award

Lawrence M. Doss '99, Lubbock

G.O.L.D. Award

Ricardo Barrera '10, Harlingen

Priscilla Camacho '05, San Antonio

Chad West '06, Dallas

Rising Star Award

Chris Pepper '01, Austin

William C. Petit '05, Houston

Outstanding Service Awards

Tracy Brown, Texas Young Lawyers Association, Austin, Texas

Texas Access to Justice Foundation, Austin, Texas

New Mexico Public Defender, Santa Fe, New Mexico

President's Award

Wade Shelton '81, San Antonio

Bob Black Bar Leaders Award

James E. Beam '08, Erath County Bar Association, Stephenville

Renee M. Castillo-De La Cruz '09, Hispanic Bar Association Of Austin, Austin

Todd Clement '86, Dallas Trial Lawyers Association, Dallas

Clinton W. Dennis '10, Johnson County Bar Association, Fort Worth

Michele N. Dodd '05, Reagan County Bar Association, Big Lake

Marcy M. Erwin '07, Lubbock Area Young Lawyers Association, Lubbock

Laura L. Hale '04, Amarillo Young Lawyers Association, Amarillo

David J. Hazlewood '79, Lubbock Criminal Defense Lawyers Association, Lubbock

Brian P. Heinrich '91, Amarillo Area Bar Association, Amarillo

Brooke Hendricks-Green '06, Ector County Young Lawyers Association, Odessa

Lisa K. Hooper '06, Midland County Bar Association, Midland

Rick McPherson '76, Panola County Bar Association, Carthage

Frank T. Messina '09, Jefferson County Young Lawyers Association, Beaumont

Jody L. Myatt '02, Harris County Criminal Lawyers Association, Plainview

Victor R. Rodriguez, II '09, South Plains Trial Lawyers Association, Lubbock

James E. Teague '99, Aransas County Bar Association, Rockport

C. Barrett Thomas '08, Abilene Young Lawyers Association, Sweetwater

Celeste I. Villarreal '05, Mexican American Bar Association of Texas, Austin

Mark S. Zachary '89, Abilene Bar Association, Abilene

Alexandria K. Zant '99, El Paso Women's Bar Association, El Paso

Hershell L. Barnes Ambassador Award

Gerald Dixon '81, Albuquerque

Lori Scott '89, Midland

Daniel H. Benson Public Service Award

Jim Bethke '92, Austin

The Honorable Sue Kurita '85, El Paso

Bill Turner '78, Midland

D. Murray Hensley Service Award

Lisa Lambert '90, Dallas

G.O.L.D. Award

Kara L. Altenbaumer-Price '03, Dallas

Representative Joe Moody '06, El Paso

Representative Matt Schaefer '05, Tyler

Rising Star Award

Alberto P. Cardenas, Jr. '98, Houston

Dustin M. Howell '08, Austin

Corey F. Wehmeyer '06, San Antonio

Outstanding Service Awards

Dodge Jones Foundation

The Honorable Martin J. Hoffman

Federal Public Defender, Northern District of Texas

President's Award

Kevin Glasheen '88, Lubbock

Bob Black Bar Leaders Award

Jeffrey Lynn Allen '07, 32nd Judicial District Bar Association, Sweetwater

Joe Russell Ash '92, Reagan County Bar Association, Granbury

Randel David Lee Barrett '00, Tarrant County Debtors Association, Hurst

Gary Michael Bellair '91, Lubbock Area Bar Association, Lubbock

Alyce Bondurant '84, Tri-County Bar Association, Wichita Falls

William Paul Harrison Boyles '03, Lubbock Criminal Defense Lawyers Association, Lubbock

Christopher David Brown '03, Hale County Bar Association, Plainview

Nory Lyn Callaway '07, Tom Green County Bar Association, San Angelo

David Martin Diaz '99, Mesquite Bar Association, Dallas

Reed Anthony Filley '01, Lamesa Bar Association, Lamesa

Claudio G. Flores, Jr. '95, El Paso Family Law Bar Association, El Paso

Minerva Garza '00, Starr County Bar Association, Rio Grande City

Andrew McClain Graves '01, Tom Green County Young Lawyers Association, San Angelo

Joseph Patrick Griffith '04, Federal Bar Association — Dallas Chapter, Dallas

Melinda Diane Hamm '07, Midland County Bar Association, Midland

TyScott Robert Hamm '07, Lubbock Area Young Lawyers Association, Lubbock

Brian Paul Heinrich '91, Panhandle Trial Lawyers Association, Amarillo

Jack O. Herrington, Red River County Bar Association, Clarksville

Scott Warren Johnson '80, Reeves County Bar Association, Pecos

Kimberly Paige Killebrew '92, Plano Bar Association, Denton

Christopher Brent Lehman '04, 46th/50th Judicial District Bar Association, Vernon

James R. Lostracco, Jr. '94, Nacogdoches County Bar Association, Nacogdoches

Daniel Nesbitt Maclemore, IV '02, Federal Bar Association — Waco Chapter, Waco

Kyle Wayne Maysel '84, Hays County Bar Association, San Marcos

William E. McNamara, III '93, South Plains Family Lawyers Association, Lubbock

Justin Wayne Nichols '08, Midland County Young Lawyers Association, Midland

Laura Ann Wilson Pratt '09, Lubbock County Women's Bar Association, Lubbock

Cameron Reynolds '94, Brazos County Bar Association, Bryan

Michael Matthew Ribitzki '04, Johnson County Bar Association, Burleson

Anna Marie Ricker '91, Hockley County Bar Association, Levelland

Melody Causey Rodney '03, Corpus Christi Young Lawyers Association, Corpus Christi

Lori Marie Ruiz '07, Ector County Young Lawyers Association, Odessa

Frances Gail Schroeter '09, Val Verde County Bar Association, Del Rio

Erin B. Shank '83, Central Texas Bankruptcy Bar Association, Killeen

Jason C.N. Smith '92, Tarrant County Trial Lawyers Association, Fort Worth

Paul K. Stafford '94, Dallas Bar Association, Dallas

David Vincent Stith '98, Corpus Christi Bar Association, Corpus Christi

Amber Hinds Williams '06, Orange County Bar Association, Orange

James Edd Wooldridge '98, Panhandle Criminal Defense Lawyers Association, Amarillo

 

...